Обикновено, когато децата присъстват на рожден ден, когато са достатъчно големи, за да осъзнаят какво се случва около тях, веднага след това започват да го пресъздават в игра – опаковане на подаръци, подаряване, духане на свещи, пеене на песни и т.н.
Много често се случва, когато детето започва да взема покривката или кърпа и да завива различни предмети около него – книгите от шкафа, чинии, купи, играчки и ги оставя така из цялата стая. Обичайната реакция, когато видите това е да настоявате тази бъркотия да се оправи, като често това се случва и с повишаване на тона от страна на родителя.
Какво се случва, когато детето иска да ви въвлече в тази игра? Първо, показването как да завива (например в салфетка) предмети, които то иска, упражнява хватателните му умения. Приучва се към умения да прегъва или сгъва. В същото време се тренира и пространственото ориентиране на детето, както и представата му за форма. Например, за голям обект, е необходимо опаковката да е голяма, за малък – малка. Опаковката покрива предмета от всички страни и детето трябва да прецени как да го постави и покрие, което е свързано с трениране на пространственото му ориентиране.
В същото време то подарява на друг. Това показва отношение към друг човек и е свързано с част от това да споделяш. Провокира потребности да зарадваш някого и да му доставиш удоволствие, което е важна част от създаване на отношения с друг човек.
Реакцията на този, които получава подаръка се разчита от дете и то добива опит как да реагира в подобна ситуация. Мога да приложа пример, в които момче иска да зарадва майка си и и купува подарък. Жената не реагира според очаквания начин и заедно с детето връща подаръка в магазина. Вече в зряла възраст, мъжът изпада в голяма тревожност, когато се налага да прави подаръци на близки хора, което се корени в изпитото неудоволствие от поведението на майка си в ранната възраст и страх да не ги разочарова, което е разчел в постъпката на жената.
В тази игра у детето се развиват и социалните умения, като какво се казва, когато се подарява или как се реагира, когато получаваш подарък – „Заповядай; много благодаря, това е толкова хубав подарък, точно това исках и т.н.“
Обикновено в тази игра се наблюдава нетърпение от страна на възрастните, защото опаковането, подаряването и начинът на реагиране на действието се повтарят продължително време. Детето не изморява в продължение на около 40 мин. да сваля книгите от шкафа, да ги увива и да ги поднася, като очаква същата реакция на изненада и радост от ваша страна. Това, което искам да поясня, че продължителността и стереотипността в играта се дължи на това, че детето тепърва изгражда опит. При него изграждат различни представи, които то подрежда като последователност – вземане, опаковане, поднасяне, реакция и т.н. Връзките между отделните представи са все още неустойчиви и затова детето повтаря многократно наблюдаемите действия. По този начин то изгражда цял „комплекс“ какво е необходимо да направи, когато поднася подарък. След като детето добие увереност в своите действия, потребността е задоволена и то се насочва към друга игра.